Економија - категорија

јајчарка повеќе

мн. јајчарки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што продава јајца.
Англиски: egg merchant Албански: vezëshitëse

јалдаз повеќе

мн. јалдази
Вид збор: Именка, машки род
Златна монета.
Англиски: gold coin Албански: monedhë ari, verdhushkë

јувелир повеќе

мн. јувелири
Вид збор: Именка, машки род
Тој што изработува накит од злато, од сребро и од скапоцени или полускапоцени камчиња.
Англиски: jeweler Албански: argjendar, artar
Продавач на накит.
Англиски: jeweler Албански: argjendar, artar
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш