Екологија - категорија

џунгла повеќе

мн. јунгли
Вид збор: Именка, женски род
Рамнина покриена со бујаци и густа трева - во Индија.
Англиски: jungle Албански: xhungël
Тропска мочуришна шума воопшто; густа тропска шума.
Англиски: jungle Албански: xhungël
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ч - џ - ш