Екологија - категорија

мездра повеќе

мн. мездри
Вид збор: Именка, женски род
Слаба, песоклива земја.
Англиски: desert Албански: tokë me rërë

моноксид повеќе

мн. моноксиди
Вид збор: Именка, машки род
кислороден оксид
Англиски: monoxide

мочал повеќе

мн. мочали
Вид збор: Именка, машки род
Многу влажно, тињесто место.

мочуриштен повеќе

мочуришниот
Вид збор: Придавка
Што се однеcува на мочуриште.
Англиски: swampy Албански: moçale

мочурлив повеќе

Види и: мочуриште (ср.)
мочурливиот
Вид збор: Придавка
Што е под мочуриште, во мочуриште.
Англиски: swampy Албански: moçale

мртвица повеќе

мн. мртвици
Вид збор: Именка, женски род
Неистечна вода во речно корито.
Англиски: oxbow lake Албански: ujë i flliqt, ujë i ndejtur
мочурливо место, необработлива земја
Англиски: barren soil Албански: moçal

мртвичиште повеќе

Види и: мртвица (ж.)
мн. мртвичишта
Вид збор: Именка, среден род
мртвица
Англиски: swamp
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ч - џ - ш