Екологија - категорија

дабјак повеќе

мн. дабјаци
Вид збор: Именка, машки род
Место обраснато со млади дабови.

дабрава повеќе

мн. дабрави
Вид збор: Именка, женски род
Млада густа шума, обично дабова.
Англиски: forest

депонија повеќе

мн. депонии
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се исфрла градското ѓубре.
Англиски: dump Албански: gropë mbeturinash

дератизација повеќе

мн. дератизации
Вид збор: Именка, женски род
Уништување штеточинци и инсекти со помош на хемиски средства.
Англиски: pest control

диоксид повеќе

мн. диоксиди
Вид збор: Именка, машки род
Оксид на хемиски елемент.
Англиски: dioxide Албански: dioksid

дрвокрадец повеќе

мн. дрвокрадци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што недозволено сече или краде дрва во шума.

думан повеќе

мн. думани
Вид збор: Именка, машки род
Облак од чад, густ чад.
Англиски: smoke Турски: duman Албански: duman, mjegull tymi
Облак од прав, многу прав.
Англиски: smog Албански: smog, mjegull
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ч - џ - ш