Дијалектен збор - категорија

џагуре повеќе

мн. џагуриња
Вид збор: Именка, среден род
Дете на рана возраст.
Англиски: toddler

џамлак повеќе

мн. џамлаци
Вид збор: Именка, машки род
Леи покриени со стакло.
Англиски: greenhouse Турски: camlık Албански: xhamllëk

џвало повеќе

мн. џвала
Вид збор: Именка, среден род
осило, боцка, убод
Албански: timth, thumbim

џотнува повеќе

Види и: џотне (св.)
(се) џотнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) џотне

џоџе повеќе

мн. ноти
Вид збор: Именка, среден род
џуџе
Англиски: dwarf

џукела повеќе

мн. џукели
Вид збор: Именка, женски род
улично куче
Англиски: cur
одвратно лице
Англиски: brute
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш