Дијалектен збор - категорија

галама повеќе

(едн.) галамата
Вид збор: Именка, женски род
врева, бучава
Англиски: noise Српски: галама
Примери:
Не можам повеќе да ја поднесам галамата од сообраќајот.

галами повеќе

галамат
Вид збор: Глагол, несвршен
вреви, крева врева
Англиски: racket

гареж повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Остаток од согорување.
Англиски: grime Српски: гареж

гвинт повеќе

мн. гвинтови
Вид збор: Именка, машки род
завртка, шраф
Англиски: thread Германски: Gewinde

гладок повеќе

глатки
Вид збор: Придавка
мазен, зарамнет
Англиски: smooth Германски: glatt

гланц повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
сјај
Англиски: shine Германски: Glanz

гланца повеќе

гланцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави да блеска, светка.
Англиски: shine Германски: glänzen

гланцање повеќе

Види и: гланца (несв.)
гланцањето
Вид збор: Именка, среден род
полирање, чистење до блесок
Англиски: shining Германски: Glänzen

гланцпапир повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Рапава хартија за гланцање или чистење метал.
Англиски: sandpaper Германски: Glanzpapier Албански: letër zmerile
Светкава металик хартија што се користи како украс на елка.
Англиски: glazed paper Германски: Glanzpapier Албански: letër që shkëlqen

гласина повеќе

мн. гласини
Вид збор: Именка, женски род
Непроверен глас, резултат на озборување.
Англиски: rumor

глето повеќе

Види и: длето (ср.)
мн. глета
Вид збор: Именка, среден род
длето
Англиски: chisel

гломазен повеќе

гломазни
Вид збор: Придавка
Тежок за носење, подигнување или за движење.
Англиски: unwieldy

горан повеќе

мн. горани
Вид збор: Именка, машки род
Жител на планинските делови.
Англиски: highlander

грохоти повеќе

грохотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Завивање, испуштање застрашувачки или тажни гласови.
Англиски: howl Српски: грохотити

губиток повеќе

губитокот
Вид збор: Именка, машки род
загуба
Англиски: loss

гужва повеќе

мн. гужви
Вид збор: Именка, женски род
Маса луѓе, многу народ на едно место.
Англиски: crowd Српски: гужва Албански: turmë

гусен повеќе

гусени
Вид збор: Придавка
Што е од лиено железо.
Англиски: cast-iron Германски: gußeisern

гушница повеќе

мн. гушници
Вид збор: Именка, женски род
Ѓердан со сребрени парички.
Англиски: necklace
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш