Дипломатија - категорија

федерација повеќе

мн.федерации
Вид збор: Именка, женски род
Сојуз на помали држави во федеративна држава; држава со федеративно устројство.
Англиски: federation Албански: federatë
Примери:
Југословенска федерација.

флагрантен повеќе

флагрантна
Вид збор: Придавка
очевиден, очигледен, несомнен
Англиски: flagrant
а - б - в - г - д - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х