Деминутив - категорија

хартијка повеќе

Види и: хартија (ж.)
мн. хартијки
Вид збор: Именка, женски род
хартија
Англиски: paper Албански: letër

храница повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
храна
Англиски: food
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш