Деминутив - категорија

венче повеќе

мн. венчиња
Вид збор: Именка, среден род
венец
Англиски: wreath Албански: kurorë

веришка повеќе

Види и: верига (ж.)
мн. веришки
Вид збор: Именка, женски род
верига
Англиски: chain

ветерче повеќе

Види и: ветер (м.)
мн. ветерчиња
Вид збор: Именка, среден род
ветер
Англиски: wind

ветре повеќе

мн. ветриња
Вид збор: Именка, среден род
Слаб, млак, пријатен ветер.
Англиски: wind

ветренце повеќе

Види и: ветар (м.)
мн. ветренца
Вид збор: Именка, среден род
Благ ветер.
Англиски: wind

влажникав повеќе

Види и: влажен (прид.)
влажникавиот
Вид збор: Придавка
Што е малку влажен.
Англиски: humid

вовче повеќе

мн. вовчиња
Вид збор: Именка, среден род
воз
Англиски: train Албански: trenush
вошка
Англиски: bug Албански: morr

водица повеќе

Види и: вода (ж.)
мн. водици
Вид збор: Именка, женски род
вода
Англиски: water

водичка повеќе

Види и: вода (ж.)
мн. водички
Вид збор: Именка, женски род
вода
Англиски: water

волница повеќе

мн. волници
Вид збор: Именка, женски род
волна
Англиски: wool Албански: lesh

врапче повеќе

Види и: врабец (м.)
мн. врапчиња
Вид збор: Именка, среден род
врабец
Англиски: sparrow
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш