Гастрономија - категорија

ќај повеќе

мн. ќаи
Вид збор: Именка, машки род
Погачка од повеќе парчиња исполнети со сирење.
Албански: pogaçe me djath

ќебап повеќе

мн. ќебапи
Вид збор: Именка, машки род
Јадење од месо исечено на дробенки или мелено, варено или печено.
Англиски: kebap Турски: kebap Албански: qebape

ќебапче повеќе

мн. ќебапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Валчесто парче од мелено месо, печено на скара.
Англиски: kebab Албански: qebapëz

ќебапчилница повеќе

мн. ќебапчилници
Вид збор: Именка, женски род
Угостителски објект каде што се подготвуваат ќебапи, ќебапчиња.
Англиски: barbecue restaurant Албански: qebaptore

ќебапчиски повеќе

ќебапчиска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на ќебапи.
Албански: qebapi
Примери:
ќебапчиски дуќан

ќепче повеќе

мн. ќепчиња
Вид збор: Именка, среден род
Лажица што се употребува за мешање на вариво.
Англиски: ladle Турски: kepçe Албански: luhare

ќетен-алва повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
алва во вид на конци
Англиски: cotton candy

ќофте повеќе

мн. ќофтиња
Вид збор: Именка, среден род
погачка од мелено месо
Англиски: hamburger Турски: köfte Албански: qofte
јадење со ќофтиња
Турски: köfte Албански: qofte

ќофтенце повеќе

Види и: ќофте (ср.)
мн. ќофтенцинја
Вид збор: Именка, среден род
ќофте
Англиски: hamburger Турски: köfte Албански: qoftëz
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш