Гастрономија - категорија

кабаница повеќе

мн. кабаници
Вид збор: Именка, женски род
вид пита
Англиски: pie Албански: lloj pite

кавијар повеќе

(едн.) кавијарот
Вид збор: Именка, машки род
Потсолена икра од риба.
Англиски: caviar Турски: havyar Албански: havjar

кавурма повеќе

(едн.) кавурмата
Вид збор: Именка, женски род
Bид јадење од ситно издробен дроб (овчи, свински).
Англиски: liver goulash Турски: kavurma Албански: kaurma
Ситно издробено и испржено овчо или свинско месо.
Англиски: goulash Турски: kavurma Албански: kaurma

кадаиф повеќе

(едн.) кадаифот
Вид збор: Именка, машки род
Суви тестени влакна и слатки од такви влакна испечени cо масло и ореви и полиени со шеќерен сируп, шербет.
Турски: kadayıf Албански: kadaif

казарница повеќе

мн. казарници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во која е сместен казан за варење ракија.
Англиски: kettlehouse

кајгана повеќе

мн. кајгани
Вид збор: Именка, женски род
Јадење од изматени, пржени јајца.
Англиски: scrambled eggs Турски: kaygana Албански: omëletë, kajganë

кајмак повеќе

(едн.) кајмакот
Вид збор: Именка, машки род
Масниот слој што се создава cо ладење на варено млеко, кој се собира за изработка на млечен производ; млечен производ добиен на тој начин.
Англиски: cream Турски: kaymak Албански: kajmak, ajkë
Густиот слој на површината од кафето.
Англиски: scum Албански: kajmak, shkumë

кајсија повеќе

мн. кајсии
Вид збор: Именка, женски род
Плодот од тоа дрво.
Англиски: apricot Турски: kayısı Албански: kajsi

какао повеќе

мн. какаа
Вид збор: Именка, среден род
Прашок добиен од семките на тоа дрво и топла напивка од тој прашок.
Англиски: cocoa Албански: kakao

канела повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Кора од тропско дрво со жолтокафен цвет и силен мирис што исушена и смелена се користи како зачин.
Англиски: cinnamon Албански: kanellë

кантарка повеќе

мн. кантарки
Вид збор: Именка, женски род
Вид круша со крупен плод.
Англиски: pear Албански: dardhë e madhe

кантинер повеќе

мн. кантинери
Вид збор: Именка, машки род
Продавач во кантина, сопственик на кантина.

капама повеќе

мн. капами
Вид збор: Именка, женски род
Вид вариво, обично од јагнешко месо, cо зеленчук и зачини.
Турски: kapama Албански: kapama

капарис повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Туршија од цветни пупки на копар.
Латински: capparis Англиски: caper Албански: turshi nga kapra

капина повеќе

мн. капини
Вид збор: Именка, женски род
Плод од капина.
Англиски: blackberry Албански: manaferrë

капучино повеќе

мн. капучина
Вид збор: Именка, среден род
Вид топла напивка од кафе со малку млеко.
Англиски: cappuccino Албански: kapuçino

карамел повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Смеса со пријатен мирис, што се добива со загревање на гликоза или шеќер со млеко и cе користи во слаткарството.
Англиски: caramel Албански: karamel

карамела повеќе

мн. карамели
Вид збор: Именка, женски род
Вид бонбона од карамел.
Англиски: candy Албански: karamelë

карамелизиран повеќе

карамелизирани
Вид збор: Придавка
Што е со шеќер стопен на висока температура.
Англиски: caramelized

каранфилче повеќе

мн. каранфилчиња
Вид збор: Именка, среден род
Суптропско дрво чии мирисливи, исушени цветни пупки се употребуваат како зачин; исушени цветни пупки од тоа дрво.
Латински: Caryophillus aromaticus Англиски: clove Албански: karafil

карафа повеќе

мн. карафи
Вид збор: Именка, женски род
Кристално шише за налевање вино.
Англиски: carafe

каре повеќе

мн. кареа
Вид збор: Именка, среден род
Парче месо со ребра.
Англиски: loin Француски: carré Албански: kare, mish me brinjë

кари повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
индиски зачин
Англиски: curry

карпуз повеќе

мн. карпузи
Вид збор: Именка, машки род
лубеница
Англиски: melon Турски: karpuz Албански: shalqi

карта повеќе

мн. карти
Вид збор: Именка, женски род
Попис на јадења и пијалаци во ресторан, кафеана.
Англиски: menu Албански: meny, kartë

карфиол повеќе

(едн.) карфиолот
Вид збор: Именка, машки род
Bид зелка, чиј дебел, бел цвет се користи како зеленчук.
Латински: Вrаѕѕiса oleracea botrytis cauliflora Англиски: cauliflower Албански: lulelakër

каурма повеќе

Види и: кавурма (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
кавурма
Албански: kaurma

кафана повеќе

Види и: кафеана (ж.)
мн. кафани
Вид збор: Именка, женски род
кафеана
Англиски: tavern Српски: кафана Албански: tavernë, mejhane

кафе повеќе

мн. кафиња
Вид збор: Именка, среден род
Напивка направена од пржени и смелени зрна на ова растение.
Англиски: coffee Турски: kahve Албански: kafe
кафеана
Англиски: restaurant Турски: kahve Албански: restorant

кафеана повеќе

мн. кафеани
Вид збор: Именка, женски род
Локал каде што се пие и се јаде.
Англиски: tavern Турски: kahvehane Албански: tavern, kafene

кафеготвач повеќе

мн. кафеготвачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вари кафе.
Англиски: coffee cook Албански: kafexhi, kafebërës

кафенце повеќе

Види и: кафе (ср.)
мн. кафенца
Вид збор: Именка, среден род
кафе
Англиски: coffee Албански: kafe

кафеџија повеќе

мн. кафеџии
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик на кафеана, гостилничар.
Турски: kahveci Албански: kafexhi
Лице што пие многу кафе, љубител на кафе.
Турски: kahveci Албански: kafexhi

кафуле повеќе

мн. кафулиња
Вид збор: Именка, среден род
Мал локал каде што може да се пие.
Англиски: coffee bar

качамак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Јадење од варено пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: kaçamak Албански: kaçamak, bakërdan

каша повеќе

мн. каши
Вид збор: Именка, женски род
Јадење приготвено од сварено брашно со вода или млеко.
Англиски: porridge Албански: qull
Густа смеса добиена од сомелено овошје, зеленчук.
Англиски: mush Албански: qull

кашарок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид каша.
Албански: lloj qulli

кашкавал повеќе

кашкавалот
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Bид тврдо жолто сирење.
Англиски: hard cheese Турски: kaşkaval Албански: kaçkavall

кашкавалџија повеќе

мн. кашкавалџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што произведува кашкавал.

квас повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Национален пијалак во Русија, добиен со ферментација на лебни продукти.
Албански: lloj pije

квасец повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Маса составена од живи квасни габички што предизвикуваат вриење, ферментација.
Англиски: yeast Албански: tharmë, farë, majë

квасник повеќе

мн. квасници
Вид збор: Именка, машки род
Леб cо квасец, квасен леб.
Англиски: sourdough bread

кекс повеќе

мн. кекси
Вид збор: Именка, машки род
Вид колачиња од брашно, шеќер и јајца.
Англиски: biscuit Албански: keks, biskota

келераба повеќе

мн. келераби
Вид збор: Именка, женски род
Двогодишно растение што се употребува како зеленчук во исхраната, вид зелкова култура.
Латински: Brassica oleracea gongylodes Англиски: turnip cabbage Германски: Kohlrabi Албански: rrepë, panxhar

келнер повеќе

мн. келнери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги служи гостите со храна и пијалак во угостителски објект.
Англиски: waiter Германски: Kellner Албански: kamarier

келнерај повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Дел од угостителски објект каде што се чува пијалакот и садовите.
Германски: Kellnerei Албански: kamarieri

кељ повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Двогодишно растение што cе употребува како зеленчук во исхраната, вид зелкова култура.
Латински: brassica oleracea Англиски: wild cabbage Албански: lakër jeshile

кефир повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Татарски специјалитет, пенест, густ млечен напиток во вид на јогурт.
Англиски: kefir Турски: kefir Албански: kefir

кечап повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид доматен сос.
Англиски: ketchup Албански: keçap

кикиритка повеќе

мн. кикиритки
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно, ниско растение, чии мешункасти плодови cо семки, богати со масло, растат под земја; плодот и семките на тоа растение.
Латински: Arachis hypogaea Англиски: peanut Турски: kikirik Албански: kikirik

ким повеќе

(едн.) кимот
Вид збор: Именка, машки род
Двогодишно, тревно, средоземно растение со бели или розови цветови што расте по ливади; плодовите се користат како зачин и во медицината.
Латински: Carum carvi Англиски: caraway, cumin Албански: qimjon, qimnon

киноа повеќе

(едн.) киноата
Вид збор: Именка, женски род
Растение од Андите со зрнест плод што се користи за јадење.
Латински: Chenopodium Англиски: quinoa

кисел повеќе

киселиот
Вид збор: Придавка
Што има вкус на лимон, оцет и сл.
Англиски: sour Албански: i tharbët
Што по вештачки пат (ферментација, конзервирање, киселење) добил таков вкус.
Англиски: pickled Албански: i tharbët

кисела вода повеќе

Вид збор: Сложенка
Вода што содржи јагленородна киселина и има киселкав вкус.
Англиски: mineral water

киселец повеќе

мн. киселци
Вид збор: Именка, машки род
Леб приготвен со квасец, леб од киснато тесто.
Англиски: sourdough Албански: brumë i ardhur

кисели повеќе

киселат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави нешто да добие кисел вкус (со додавање на киселина, конзервирање и cл.)
Англиски: pickle Албански: thartoj, tharbëtoj

киселина повеќе

мн. киселини
Вид збор: Именка, женски род
Воден раствор на оцетна киселина.
Англиски: vinegar Албански: uthull

киселица повеќе

мн. киселици
Вид збор: Именка, женски род
киселец
Англиски: Sorrel Албански: lëpjetë
Вино со послаб квалитет, кисело вино.
Англиски: house wine Албански: venë e tharbët

киселница повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Кисела зелка.
Англиски: sauerkraut Албански: lakër turshi

кислина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Мешавина од лук, оцет и масло.
Англиски: salad dressing Албански: uthull

кифла повеќе

мн. кифли
Вид збор: Именка, женски род
Bид печиво во форма на полумесечина.
Англиски: croissant Германски: Kipferl Албански: kifle

клиса повеќе

мн. клиси
Вид збор: Именка, женски род
џимиринка
Англиски: greaves Албански: cinkaridhe

клуч повеќе

мн. клучеви
Вид збор: Именка, машки род
За течност - вриење, зовривање.
Англиски: boiling Албански: vlim

кнедла повеќе

мн. кнедли
Вид збор: Именка, женски род
Мало тркалезно парче од сварено или пржено тесто.
Англиски: dumpling Германски: Knödel

кожа повеќе

мн. кожи
Вид збор: Именка, женски род
кајмак
Англиски: skim Албански: shkumë, kajmak

кожичка повеќе

мн. кожички
Вид збор: Именка, среден род
кајмак
Англиски: cream Албански: kajmak

кожурек повеќе

(едн.) кожурекот
Вид збор: Именка, машки род
Површински слој што се фаќа на пресно млеко.

кокос повеќе

мн. кокоси
Вид збор: Именка, машки род
Плодот на кокосова палма, кокосов орев.
Англиски: coconut Албански: kokos
кокосово брашно
Албански: miell kokosi

коктел повеќе

мн. коктели
Вид збор: Именка, машки род
Мешан пијалак што се добива со мешање на две или повеќе состојки: алкохолни пијалаци, сок, млеко, јајца, шеќер и мраз.
Англиски: cocktail Албански: koktej

кола повеќе

мн. коли
Вид збор: Именка, женски род
Назив како замена за полниот назив на освежителните пијалаци.
Англиски: coke Албански: koka kolë

колак повеќе

мн. колаци
Вид збор: Именка, машки род
Колач, погача (обично со неа се кани на свадба).
Англиски: cake Турски: kolak Албански: kulaç, pogaçe

колач повеќе

мн. колачи
Вид збор: Именка, машки род
Слатко печено тесто, направено од меко брашно со млеко, јајца и масло, обично исполнето со фил.
Англиски: cake Албански: kollaqe, ëmbëlsirë
(обично мн.) Слатки испечени од парчиња од такво тесто.
Англиски: cake Албански: kollaqe

колаче повеќе

Види и: колач (м.)
мн. колачиња
Вид збор: Именка, среден род
колач
Англиски: cookie

колбас повеќе

мн. колбаси
Вид збор: Именка, машки род
Прехранбен производ приготвен од зачинето мелено или сечкано месо наполнето во животинско црево или друг вид обвивка.
Англиски: sausage Албански: salsiçe

колбасар повеќе

мн. колбасари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прави или што продава колбаси.
Англиски: butcher Албански: salcicëbërës
Тој што јаде многу колбаси.
Албански: salcicëngrënës

колбасарница повеќе

мн. колбасарници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во која се прават или се продаваат колбаси.
Англиски: sausage manufacture

колбурек повеќе

мн. колбуреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид пита cо кори и праз, зелка или спанаќ завиткано во облик на круг.

колпиде повеќе

Види и: колпите (ср.)
мн. колпидиња
Вид збор: Именка, среден род
колпите
Англиски: pie Албански: kollpite

колпите повеќе

мн. колпитиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид пита кај која корите се виткаат во колца, во круг.
Англиски: pie Турски: pide Албански: kollpite

комат повеќе

мн. комати
Вид збор: Именка, машки род
пита со зелје
Англиски: pie Албански: lakrorë
Големо парче леб, сирење и сл.
Англиски: piece Албански: fetë, copë buke

комбост повеќе

мн. комбости
Вид збор: Именка, машки род
Јадење од расол.
Албански: haje rasolli
Јадење од сварен и конзервиран зеленчук.
Албански: haje e konzervuar

коминарка повеќе

мн. коминарки
Вид збор: Именка, женски род
Bид ракија добиена од комина; комова ракија.
Англиски: grappa Албански: raki rrushi

комињак повеќе

мн. комињаци
Вид збор: Именка, машки род
коминарка
Албански: raki rrushi

комовица повеќе

Види и: коминарка (ж.)
мн. комовици
Вид збор: Именка, женски род
коминарка
Англиски: grappa Албански: raki rrushi

компир повеќе

мн. компири
Вид збор: Именка, машки род
Самите плодови што се користат за храна.
Англиски: potato Албански: patate

компот повеќе

мн. компоти
Вид збор: Именка, машки род
Овошје варено со вода и шеќер.
Англиски: stewed fruit Француски: compote Албански: kompostë

кондитор повеќе

мн. кондитори
Вид збор: Именка, машки род
слаткар
Англиски: pastry cook

конзерва повеќе

мн. конзерви
Вид збор: Именка, женски род
Херметички затворен сад (обично лимена кутија) со прехранбен производ.
Англиски: can Албански: konservë
Храна ставена во соодветен херметички затворен сад за долга трајност.
Англиски: preserve Албански: konservë

конзервација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Постапка со која се спречува за некое време расипувањето на лесно расипливи материи.
Англиски: preservation Албански: konservim, ruajtje

конзервен повеќе

конзервниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на конзерва.
Албански: e konservës

конзервира повеќе

конзервираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заштити, заштитува од раcипување.
Англиски: preserve Албански: konservoj

консумација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Задолжителен дел од порачката што се плаќа при влез во угостителски објект.
Албански: konsumacion

конфети повеќе

Вид збор: Именка, множина
Ситни колачиња.
Албански: ëmbëlsira të vogla

концентрат повеќе

мн. концентрати
Вид збор: Именка, машки род
Сув прехранбен продукт.
Англиски: concentrate Албански: koncentrat

копан повеќе

мн. копани
Вид збор: Именка, машки род
Бут од птица.
Англиски: leg Турски: kopan Албански: kofshë, këmbëz

копар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишно растение cо мали ливчиња и жолти цветчиња што cе употребува како мирудија, во медицината и во козметиката.
Латински: Anethum graveolens Англиски: dill Албански: kopër

копривалник повеќе

мн. копривалници
Вид збор: Именка, машки род
зелник со коприви

кора повеќе

мн. кори
Вид збор: Именка, женски род
Надворешен, тврд дел на печиво, добиен со печење.
Англиски: crust Албански: kore
Истенчено тесто за јадење што се прави од такви елементи, пита, баклава, баница и сл.
Албански: kore
Јадење од тесто со кори.
Англиски: flaky pastry Албански: gatim me kore
јуфки
Англиски: pasta Албански: kore jufke

кореноплод повеќе

мн. кореноплоди
Вид збор: Именка, машки род
Коренест зеленчук, чијшто корен се јаде.
Англиски: root tuber Албански: zharzhok rrënje

кореноплоден повеќе

кореноплодниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кореноплод.
Албански: zharzhoku

коријандер повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишна ароматична билка со тркалезни плодови во вид на зрнца, се користи како зачин.
Латински: Coriandrum sativum L Англиски: coriander Албански: koriandër

корица повеќе

мн. корици
Вид збор: Именка, женски род
кора
Албански: kore

корка повеќе

мн. корки
Вид збор: Именка, женски род
Надворешниот, тврдиот дел на лебот.
Англиски: crust Албански: kore

коркутка повеќе

мн. коркутки
Вид збор: Именка, женски род
Вид густа чорба од рибата плашица.
Албански: lloj çorbe peshku

корнет повеќе

мн. корнети
Вид збор: Именка, машки род
Фишек, тутурка за сладолед.
Албански: kornet, fishek

корнишон повеќе

мн. корнишони
Вид збор: Именка, машки род
Bид ситна краставичка за конзервирање.
Англиски: cornichon Албански: kornishon, kastravec turshi

костен повеќе

мн. костени
Вид збор: Именка, машки род
Плод од тоа дрво.
Латински: castanea Англиски: chestnut Албански: gështenjë

котлет повеќе

мн. котлети
Вид збор: Именка, машки род
Во кулинарството - ребренце со месо.
Англиски: chop Француски: côtelette Албански: kotëletë

кравај повеќе

мн. краваи
Вид збор: Именка, машки род
Леб, погача од некиснато тесто.
Албански: pogaçe
Вид пита, преснец.
Албански: lloj pite

краешник повеќе

мн. краешници
Вид збор: Именка, машки род
Парче од крајот на леб, погача и сл.

крајче повеќе

мн. крајчиња
Вид збор: Именка, среден род
краешник
Албански: fund, majë

краставица повеќе

мн. краставици
Вид збор: Именка, женски род
Градинарско едногодишно растение cо зелени долги месести плодови.
Латински: Cucumis sativus Англиски: cucumber Албански: kastravec, trangull

краставичка повеќе

мн. краставички
Вид збор: Именка, среден род
краставица
Англиски: cucumber Албански: kastravec, trangull
Bид мала краставица.
Англиски: cornichon Албански: kornishon
Примери:
Кисели краставички.

крвавица повеќе

мн. крвавици
Вид збор: Именка, женски род
Вид колбас од свински ситнеж и засирена крв.
Англиски: black pudding Албански: lloj salsiçe derri

крем повеќе

мн. кремови
Вид збор: Именка, машки род
Кашеста смеса за обложување торти и слатки.
Англиски: cream Албански: krem

кременадла повеќе

мн. кременадли
Вид збор: Именка, женски род
Парче месо со коска од 'рбетот.
Англиски: chop Албански: bërxollë, kotëletë
Примери:
Свинска кременадла.

кремпита повеќе

мн. кремпити
Вид збор: Именка, женски род
Вид колач од лиснато тесто и крем.
Албански: krem pite

кренвиршла повеќе

Види и: виршла (ж.)
мн. кренвиршли
Вид збор: Именка, женски род
виршла
Англиски: sausage Германски: Würstchen Албански: salsiçe

кркушка повеќе

мн. кркушки
Вид збор: Именка, женски род
вид репка
Латински: Helianthus tuberosus Англиски: Jerusalem artichoke Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë

кромид повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишно градинарско растение со подземно стебло, главица што cе користи во исхраната на човекот.
Латински: Allium cepa Англиски: onion Албански: qepë

крофна повеќе

мн. крофни
Вид збор: Именка, женски род
Набабрена мекица од киснато тесто пржена во масло за јадење.
Англиски: doughnut Германски: Krapfen Албански: krofnë, petull

кртина повеќе

Вид збор: Именка, женски род
парче месо без коски
Англиски: fillet Албански: filetë, mish pa koc

круша повеќе

мн. круши
Вид збор: Именка, женски род
Плод од такво дрво.
Англиски: pear Албански: dardhë

крушец повеќе

мн. крувци
Вид збор: Именка, машки род
Зрно крупна немелена готварска сол.
Англиски: salt Албански: kripë e trashë

крушовица повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ракија од круши.

крчка повеќе

крчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се готви, се приготвува полека на лесен оган.
Англиски: steam

крчма повеќе

мн. крчми
Вид збор: Именка, женски род
Гостилница од понизок ред.
Англиски: pub Албански: mejhane, pijetore

крчмарица повеќе

мн. крчмарици
Вид збор: Именка, женски род
Жена крчмар; сопственичка на крчма.
Англиски: barkeeper Албански: pijeshitëse, kafexhikë

кујна повеќе

мн. кујни
Вид збор: Именка, женски род
Начин на готвење, типични јадења (за одделен народ, регион).
Англиски: cuisine Албански: kuzhinë

кукла повеќе

мн. кукли
Вид збор: Именка, женски род
Леб со елипсест облик.
Албански: lloj buke elipsoide

кукурек повеќе

мн. кукуреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид јадење од плетени јагнешки црева.
Турски: kokoreç Албански: kukurek, lloj haje

кулинар повеќе

мн. кулинари
Вид збор: Именка, машки род
готвач
Англиски: cook Албански: kuzhinier, gjellbërës

кулинарски повеќе

кулинарскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кулинар и на кулинарство.
Англиски: culinary Албански: i kuzhinës, kuzhine

кулинарство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вештина за готвење храна.
Англиски: culinary art Албански: kuzhinieri, mjeshtri gatimi

кус повеќе

мн. кусови
Вид збор: Именка, машки род
Големо парче месо.
Англиски: slab Албански: copë e madhe mishi
бут
Англиски: leg Албански: tul

кутлача повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Голема лажица, обично за сервирање супа.
Англиски: ladle Српски: кутљача

кутмач повеќе

мн. кутмачи
Вид збор: Именка, машки род
Првото млеко од крава направено со јајца.
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш