Гастрономија - категорија

евловица повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вид ракија, алкохол во кој е ставено евлово гранче.

еклер повеќе

мн. еклери
Вид збор: Именка, машки род
Вид колач од тесто во два дела со долгнавеста форма, исполнет со крем и со чоколадна глазура одозгора.
Англиски: eclair Француски: eclair

емиш повеќе

(едн.) емишот
Вид збор: Именка, машки род
овошје
Англиски: fruit Турски: yemiş Албански: pemë, fruta

енолог повеќе

мн. енолози
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за вино.
Англиски: enologist Албански: enolog

ермик повеќе

мн. ермици
Вид збор: Именка, машки род
гриз
Англиски: semolina Турски: irmik Албански: bollgur
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш