Воен термин - категорија

хаубица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Вид артилериско орудие.
Англиски: howitzer

хаубички повеќе

Вид збор: Придавка
Кој се однесува на хаубица.

хемиски повеќе

хемиска
Вид збор: Придавка
Сврзан со примени на производите на хемијата за воени цели.
Англиски: chemical Албански: kimik

хусар повеќе

мн. хусари
Вид збор: Именка, машки род
Војник од единиците на лесната коњица.
Англиски: hussar Албански: husar

хусарски повеќе

хусарска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на хусар.
Примери:
Хусарски полк.
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш