Ботаника - категорија

џанка повеќе

мн. џанки
Вид збор: Именка, женски род
Вид слива со поситни плодови.
Латински: Prunus myrobalan Англиски: plum Албански: lloj kumbulle
Плодот на тоа дрво.
Англиски: plum Албански: kumbull

џбун повеќе

мн. џбунови
Вид збор: Именка, машки род
грмушка
Англиски: bush Албански: kaçubë, shkurre

џбунест повеќе

џбунестиот
Вид збор: Придавка
Што е во форма на џбун.

џенарика повеќе

Види и: џанка (ж.)
мн. џенарики
Вид збор: Именка, женски род
вид слива
Англиски: plum Албански: lloj kumbulle, xhenerikë

џинка повеќе

мн. џинки
Вид збор: Именка, женски род
Вид мала лута пиперка.
Англиски: hot pepper Албански: spec djegës

џинџефил повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ѓумбир
Латински: gingiber Англиски: ginger Турски: zencefil Албански: xhenxhefil

џунџуле повеќе

мн. џунџулиња
Вид збор: Именка, среден род
Едногодишно растение со привлечна миризба со ливчиња во форма на пердув и цветови во боја жолта како лимон, златножолта и портокалова.
Латински: Tagetes erecta Англиски: Mexican marigold Албански: bathër, kumak

џурка повеќе

Види и: жури (несв.)
џуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Жури со коприва.
Англиски: burn Албански: djeg, përvëloj
(се џурка) Се жури со коприва.
Англиски: burn Албански: djeg, përvëloj
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш