Ботаника - категорија

љубичица повеќе

мн. љубичици
Вид збор: Именка, женски род
Шумско и полско цвеќе со темновиолетови или бели цветови, со пријатен мирис.
Латински: Viola odorata Англиски: violet Албански: vjollcë
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш