Ботаника - категорија

ѓул повеќе

мн. ѓулови
Вид збор: Именка, машки род
Вид цвеќе, роза, ружа.
Англиски: rose Турски: gül Албански: trëndafil

ѓумбир повеќе

(едн.) ѓумбирот
Вид збор: Именка, машки род
Тропска култура чиј корен содржи етерични масла со лут вкус.
Латински: gingiber Англиски: ginger Албански: xhenxhefil

ѓурѓевка повеќе

мн. ѓурѓевки
Вид збор: Именка, женски род
вид печурка
Латински: Calocybe gambosa Англиски: St. George's mushroom Албански: këpurdh Shëngjergji

ѓурѓина повеќе

Види и: георгина (ж.)
мн. ѓурѓини
Вид збор: Именка, женски род
георгина
Англиски: dahlia Албански: gjeogjinë

ѓурѓовденче повеќе

мн. ѓурѓовденчиња
Вид збор: Именка, среден род
Повеќегодишно растение со бели мирисливи цветови наредени во грозд; момина солза.
Латински: Convallaria majalis Англиски: Lily of the Valley Албански: lule mai
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш