Биологија - категорија

ќелија повеќе

мн. ќелии
Вид збор: Именка, женски род
Најпроста градбена единица на организмите.
Англиски: cell Албански: qeli
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш