Биологија - категорија

финик повеќе

мн. финци
Вид збор: Именка, машки род
Кожурецот на свилената буба.
Англиски: cocoon

функција повеќе

мн. функции
Вид збор: Именка, женски род
Во биологијата - работата на органите, на организмот.
Англиски: function Албански: funksion
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш