Биологија - категорија

тврдокрил повеќе

тврдокрилна
Вид збор: Придавка
Што има тврди крилја.
Латински: Coleoptera Англиски: beetle
Примери:
Тврдокрилни инсекти.

тропизам повеќе

(едн.) тропизмот
Вид збор: Именка, машки род
Движење кај растенијата предизвикано од надворешна дразба.
Англиски: tropism
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш