Биологија - категорија

надвремен повеќе

надвремениот
Вид збор: Придавка
вечен
Англиски: timeless
Примери:
вечниот и надвремен Господ

наследен повеќе

наследниот
Вид збор: Придавка
Што се наследува, што се пренесува од родителите.
Англиски: hereditary

неразвиен повеќе

неразвиени
Вид збор: Придавка
Што не е расцветан.
Англиски: undeveloped Албански: jo i çelur

нероден повеќе

неродниот
Вид збор: Придавка
Што не раѓа или што раѓа слабо, малку.
Англиски: infertile

нуркач повеќе

мн. нуркачи
Вид збор: Именка, машки род
Птица што нурка застапена со повеќе видови.
Англиски: diver Албански: shpend zhytës
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш