Биологија - категорија

лав повеќе

мн. лавови
Вид збор: Именка, машки род
Вид голема дива мачка со жолтеникаво крзно и голема грива кај мажјаците.
Латински: panthera leo Англиски: lion Албански: luan

ладнокрвен повеќе

ладнокрвни
Вид збор: Придавка
Што има способност да ја менува телесната температура во зависност од температурата на средината.
Англиски: cold-blooded

лае повеќе

лаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За куче - испушта звук што се претставува како ав-ав.
Англиски: bark Албански: leh
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш