Астрономија - категорија

надир повеќе

(само едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Спротивна точка на зенитот, која се наоѓа на долната небесна полутопка.

небула повеќе

мн. небули
Вид збор: Именка, женски род
Облак прашина или гас во вселената.
Англиски: nebula Албански: mjegullnajë në gjithësi

новина повеќе

мн. новини
Вид збор: Именка, женски род
млада месечина
Англиски: new moon Албански: hënë e re
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х