Астрономија - категорија

лав повеќе

мн. лавови
Вид збор: Именка, машки род
Северно соѕвездие, зодијачки знак од 23 јули до 23 август.
Англиски: Leo Албански: luan
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х