Астрономија - категорија

бик повеќе

мн. бикови
Вид збор: Именка, машки род
Зодијачко соsвездие, зодијачки знак од 21 април до 20 мај.
Англиски: Taurus Албански: demi

близнак повеќе

мн. близнаци
Вид збор: Именка, машки род
(само мн.) Зодијачко соѕвездие; зодијачки знак од 21 мај до 21 јуни.
Англиски: Gemini Албански: binjakët
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х