Анатомија - категорија

церебрален повеќе

церебрални
Вид збор: Придавка
Што е во врска со мозокот.
Англиски: cerebral
Примери:
церебрална парализа

ципа повеќе

мн. ципи
Вид збор: Именка, женски род
Тенка кожичка која го дели абдоменот од тестикулите.
Латински: ingvinum Англиски: abdominal wall Албански: cipë
Примери:
Чувствуваше болки во ципите.

цица повеќе

Види и: цицка (ж.)
мн. цици
Вид збор: Именка, женски род
цицка, дојка
Англиски: breast Албански: gji, sisë

цицка повеќе

мн. цицки
Вид збор: Именка, женски род
женска града
Англиски: breast Германски: Zitze Албански: sisë, gji
града на маж
Англиски: breast Албански: gjoks
кај женски животни
Англиски: teat Албански: thimthë, sisë

црево повеќе

мн. црева
Вид збор: Именка, среден род
Еластични цевки во утробата на човек или живо но низ кои минува храната.
Англиски: bowel Албански: zorrë
Примери:
Дванаесетпрсно црево (дванаесетпрсник).

црнка повеќе

мн. црнки
Вид збор: Именка, женски род
Црн отвор во окото што ја пропушта светлината.
Латински: pupilla Англиски: pupil Албански: bebëz
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш